YAYGIN ANKSİYETE BOZUKLUĞU NEDİR?

Kaygı, endişe, stres, gerginlik... Bu duygular insanın hayatında mütamadiyen yer alan ve insanı olası tehlikelere karşı hazırlıklı hale getiren faydalı mekanizmalardır. İş, evlilik, çocuk, para, sınav, okul gibi bir sürü problemi içeren konular hakkında kaygılanmamız aslında bu konularda dikkatimizi toplamamıza ve olası hataların engellenmesine yardımcı olur. Bu nedenle kaygıdan bahsetmek her zaman olumsuz olarak algılanmamalıdır. Bu tür kaygılar normalde insanın hayatını düzene koyan, başedilebilir, hafif düzeyli kaygılardır. Peki ne zaman ve hangi şiddette yaşanan kaygı bir psikolojik problem haline gelmektedir?

Bu yazımızda yaygın anksiyete bozukluğu’ndan bahsedeceğiz. Anksiyete bozuklukları’nın bir türü olan yaygın anksiyete bozukluğu tanısını ve belirtilerini inceleyeceğiz.


YAYGIN ANKSİYETE BOZUKLUĞU NEDİR?

Yaygın Anksiyte Bozukluğu (YAB), bireyin sürekli bir şekilde, aşırı derecede, gerçekten kaygı gerektirmeyen durumlarda yaşadığı kontrol edilmesi mümkün olmayan endişe haliyle ilişkili psikolojik bir durumdur. Bu birey hayatın kontrolünü kaybetmiştir. İşlerine yerine getirmeyi zorlaştıran hatta bazen tamamen engelleyen bu bozuklukta birey kaygılarını bastırmak ister, bu kaygılardan kurtulmak ister ama başarılı olamaz. Bu kaygıların sebebi gerçek konular değildir. Birey kuruntulu bir şekilde hiç korku gerektirmeyen durumları bile ölüm kalım meselesi haline getirebilir. Çünkü aklından geçen her senaryo olabilecek en kötü senaryodur. Bu bireyler sürekli başa gelebilecek en korkunç durumları olacakmış gibi değerlendikleri için hem kendi hayatlarını hem de çevredekilerin hayatını zorlaştırmaktadırlar. İnsanların %5-6’sı hayatlarının bir döneminde anksiyete bozukluğuyla mücadele etmektedir. Yaygın anksiyeteden bahsetmek için bireyin en az 6 ay boyunca bu sıkıntılardan neredeyse hergün şikayetçi olması gerekir. Yaş ilerledikçe bireylerin yaygın anksiyete bozukluğu gelişme riskleri artmaktadır.

YAYGIN ANKSİYETE BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ

  • Belli nedeni olmayan endişeler
  • Aşırı, denetlenemeyen kaygılar
  • Bulantı
  • Titreme, aşırı terleme
  • Ani yorgunluk hissi
  • Kötü bir şey olacağı ya da duyacağı korkusu
  • Dikkati toparlayamama
  • Sinirlilik/Tahammülsüzlük
  • Kas gerginliği ve ağrıları
  • Uykusuzluk

Birey yaygın anksiyete bozukluğunun fiziksel belirtilerinden dolayı sürekli hasta olduğunu düşünür. Hastanenin farklı bölümlerine başvurur. Ama herhangi bir fiziksel hastalık saptanamaz. Bazen aklını yitirdiğini düşünebilir.