YAYGIN ANKSİYETE BOZUKLUĞU TEDAVİSİ

Toplumun %5'ini etkileyen yaygın anksiyete bozukluğunun uygun tedavisini sağlamak için bozukluğun nedenlerine bakmak gerekmektedir. Bozukluğun nedenleri arasında çevresel faktörler ve biyolojik yapı yer almaktadır.


YAYGIN ANKSİYETE BOZUKLUĞU NEDENLERİ

Birçok psikiyatrik rahatsızlıkta olduğu gibi yaygın anksiyete bozukluğunun da net sebebi bilinmemektedir. Yalnız etkili olduğu düşünülen bazı faktörler vardır. Bu faktörler arasında katılımın rölü çok büyüktür. Tek yumurta ikizlerinde yapılan çalışmalarda yaygın anksiyete bozukluğunun her iki bireyde görülme olasılığı yüksek olarak belirlenmiştir. Bu da kalıtımsal bir aktarım olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte çevresel faktörler de yaygın anksiyete’yi tetiklemektedir. Stres unsuru yaratan durumlar yaşandıkça bireyin anksiyetik belirtilerinde artış gözlemlenmektedir. Ayrıca beyinde gerçekleşen nörokimyasal değişimlerin de yaygın anksiyete bozukluğu oluşturmada etkili olduğu belirlenmiştir.

YAYGIN ANKSİYETE BOZUKLUĞU TEDAVİSİ

Diğer tüm anksiyete bozukluklarında olduğu gibi yaygın anksiyetede de ilaç tedavisi ile psikoterapi kullanılmaktadır. Tek başlarına kullanılabilecekleri gibi genelde ikisinin birlikte yürütülmesi kişinin daha etkili sonuçlar almasına yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte bazı gevşeme egzersizleri, stresle başa çıkma yöntemleri kişinin durumu daha iyi kontrol etmesine fayda sağlamaktadır.