PSİKOLOJİK FİLMLER KUŞAĞI

THE BABADOOK

Tipik bir korku filmi olarak görünse de aslında korkuların kaynağının tamamen psikolojik olduğunu gösteren bir film. Amelia kocasını 6 sene evvel, doğumdan hemen önce kaybetmiştir. Yalnız bir anne olarak yaşamanın zorlukları yetmezmiş gibi oğlu Samuel de fazlasıyla sorunlu bir çocuktur. Amelia bir gün Samuel'in kitapları içerisinde Mister Babadook adında gizemli bir masal kitabına rastlar. Kitabı oğluna okuduktan sonraysa Samuel rüyalarında Babadook canavarını görmeye başlamştır. Amelia oğlunu rahatlatmak için kitabı yok etmeye karar verse de Mister Babadook'tan kurtulmak hiç de kolay olmayacaktır.

BLACK SWAN (SİYAH KUĞ)

Baş balerin olmak için disiplinli bir çalışma ile Nina sonunda amacına ulaşır. Ancak rolü gereği hem karanlık hem de saf bir karakteri canlandırmak zorundadır. Bu da Nina'nın üzerinde büyük bir baskı hissetmesine neden olur. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Rolü almasıyla birlikte Nina'nın saplantılı yönlerini görüp halüsinasyonlar içeren psikozlu semptonlarına şahit olacaksınız. Baskıcı ve başarı odaklı bir anne, kaybedilmemesi gereken bir rol acaba Nina'nın başarılı olmasını sağlacak mı?

DOGTOOTH (KÖPEK DİŞİ)

İlginç bir film Yunanistan'dan geliyor. Kıyıda köşede kalmış 2009 yapımı Cannes Film Festivali'nde aday gösterilmiş bir film aslında. 2 kız ve bir erkek çocukları olan bir aile insanlardan uzak izole bir yerde yaşamaktadırlar. Çocukları bugüne kadar anne ve babaları dışında kimse ile karşılaşmamışlardır. Ebeveynleri çocuklarına köpek dişlerinden biri ne zaman dökülürse o zaman yaşadıkları yeri terk edebileceklerini söyler. Ancak sadece bir tanesi arabayla güvenli bir şekilde gidebilecektir. Ailenin değişik ödüllendirme yöntemlerinin olduğu, acı çekerek eğlendikleri bir psikolojik film.

BEFORE I GO TO SLEEP (UYUYANA KADAR)

Christen bir gün tanımadığı bir adamla, tanımadığı bir evde aynı yatakta uyanır. Adam kendisinin kocası olduğunu açıklamaya çalışır. Christen 10 yıl önce bir trafik kazası geçirmiştir ve her sabah hafızasını kaybetmiş şekilde uyanır. Bir nörolojist olan Dr. Nesch, Christen'i her sabah arar ve kocasından gizli kaydettiği kamera kayıtlarını izlemesini hatırlatır. Christen'in trafik kazasında değil bir saldırı sonucu bu hale geldiğini anlatır. Bundan sonra ise olaylar çok farklı bir şekilde gelişecektir.

HARD CANDY

Jeff 33 yaşında bir fotoğrafçıdır. Hayley ise 14 yaşında ergenlik çağında bir genç kızdır. Jeff ve Hayley internette yazışmaya başlarlar. 3 hafta boyunca konuşurlar ve görüşmeye karar verirler. Bir kafede buluşup biraz sohbet ettikten sonra Hayley Jeff'in evine gitmeyi teklif eder. Eve gittiklerinde ise Hayley Jeff'i bayıltır ve sandalyeye bağlar. Genç kız Jeff'i pedofili ile suçlamaktadır ve türlü işkenceler Jeff'i beklemektedir.

MARY VE MAX

Bir animasyon filmi ile listeyi sonlandırıyoruz. Ters köşe yapmasını beklemeyeceğiniz duygusal bir film aslında Mary ve Max. Mary 8 yaşında yalnız bir kız çocuğudur. Bir gün postaneye gittiğinde Max isimli birinin tesadüfen adresini görür ve ona mektup yazmaya başlar. Max 44 yaşındadır ve o da yalnızdır. Aynı zamanda obez, ruhsal problemleri olan, asosyal biridir. Mary ve Max arasında başlayan dostluğu konu alan hem acı hem tatlı bu animasyon filmini izlemeden geçmeyin.