PARTNERİNİZLE TARTIŞMAK İLİŞKİNİZİ OLUMSUZ MU ETKİLİYOR? BİLİM TAM TERSİNİ SÖYLÜYOR

İkili ilişkileri yürütmek her zaman kolay olmuyor. Özellikle romantik bir ilişki yaşıyorsanız hayalinizdeki mükemmel ilişki olmayabiliyor. Bazen tartışmalar, kavgalar, küslükler kaçınılmaz oluyor. Peki bir ilişkide partnerinizle tartışmak o kadar da kötü bir şey mi? Bilim tam tersini söylüyor;

Bir evliliğin ya da uzun süreli bir ilişkinin neden sonlandığı üzerine çok fazla araştıma var. Başarılı bir evliliğin sırrı nedir belki de bu soruyu sormak gerekiyor. Tartışmaların ilişkiyi olumsuz etkilediği yönünde genel bir bakış açısı olduğu kesin. Ancak araştırmalar tartışmaların, çatışmaların ilişkiyi güçlendirdiğini söylüyor.

İLETİŞİM KURMAK SADECE SAKİN KONUŞABİLMEK MİDİR?

İletişim kurmanın bir ilişkinin sağlıklı ilerlemesindeki en önemli etkenlerden biri olduğu bilinmektedir. Sakin bir şekilde birbirlerine problemin ne olduğunu anlatıp konuşabilen çiftler aslında azınlıkta. Çevresel faktörler, iş-okul stresi ve diğer problemler kötü bir gün geçirmenize neden olur. Dolayısıyla olaylara verdiğiniz tepkilerin dozu modunuza göre değişebilir. Bazen bazı konuları tolere edebilirken bazen katlanamayabilirsiniz. Partnerinizle bu yüzden tartışabilirsiniz. Ancak bilim bunun da bir iletişim şekli olduğunu, hiç konuşmamaktan ve olayların üzerini kapamaktan daha iyi olduğunu söylemektedir.

Araştırmalar küçük olaylardan tartışan çiftlerin, ciddi olaylardan yüzünden tartışan çiftlere göre ilişkilerinin daha uzun sürdüğünü göstermiştir.

BİLİM NE SÖYLÜYOR?

John Gottman’ a göre ilişkiyi güçlendiren şey ilişkinizde gerçek kendinizi göstermeniz. Eğer bir ilişkide tartışma yaşanmıyorsa partnerinize olan duygusal bağınızı ortadan kaldırmışsınız demektir. Gottman’a göre 3 senelik ilişkiniz boyunca hiç kavga etmemişseniz, bu sağlıksız bir ilişkiyi işaret etmektedir. Yani bir bakıma ilişkide bazı şeylerden şikayet etmek veya tartışmak samimiyetin belirtisidir. Tabiki de tartışmadan kastedilen kesinlikle fiziksel şiddet değildir.

Sonuç olarak küçük şeylerden tartışmak ilişkinizi güçlendiriyor ve ayakta tutuyor. Sırf tartışmamak için susuyorsanız ilişkinizin durumunu tekrar gözden geçirin deriz.

Kaynakça: http://bit.ly/2naQayg