ZOR PATRONLA NASIL BAŞA ÇIKILIR?

1. NEDEN BU KADAR ZOR BİR İNSAN?

Patronunuz zor bir insan ama neden? Öncelikle patronunuzun davranışlarının kaynağını öğrenmeye çalışmalısınız. Eğer patronunuz sadece stresle başa çıkamadığından kötü davranıyorsa, bununla baş etmek biraz daha kolay. Ancak karakteristik özellikleri arasında kötü davranmak yer alıyorsa biraz daha uğraşmanız gerekebilir. Kurumsal bir firmada çalışıyorsanız insan kaynakları ile bu konuyu görüşebilirsiniz. Ya da patronunuza karşı beslediğiniz negatif duygulardan sıyrılmaya çalışarak başlayın. Kendinize şu soruları sorun "neden patronumdan nefret ediyorum?" "patronumun hangi hareketlerinden hoşlanmıyorum?" Bu soruları cevapladıkça kendi negatif duygularınıza çözüm bulmaya başlayıp, çözüm odaklı bir yaklaşım içine gireceksiniz.

2. PATRONUNUZ TARAFINDAN ACIMASIZCA ELEŞTİRİLİYORSUNUZ

Cesaret edip bu konu hakkında konuşamıyor olabilirsiniz. Kimsenin size bu şekilde davranmaya hakkı olmadığını kendinize kabul ettirin. Çoğu çalışan işini kaybetmemek uğruna haksızlığa uğradığı konuları dile getirmez. Bu tür davranışlar sergileyen patronlarla kavga ederek ya da aynı şekilde acımasızca eleştirerek konuşmamalısınız. Çünkü üstünlük sağlamaya çalışıp, sizi kırabilirler. Bu konu hakkındaki endişelerinizi dile getirin. Pozitif ve sakin bir şekilde yapılan konuşmalar olumlu sonuçlar doğurur.

3. ACIMASIZ ELEŞTİRİLERE VERİLECEK CEVAPLAR

Kendi iyiliğiniz için gelen acımasız eleştirileri kişisel bir saldırı olarak algılamayın. Aşırı tepki vermemeye çalışın. Aynı iş yerinde çalışmaya devam etmeyi planlıyorsanız gelen bu eleştirileri patronunuzla olan ilşkinizi geliştirmek adına pozitife çevirin. Kurban rolünden çıkın ve iş birlikçi olun. "Geri bildiriminiz için teşekkür ederim. Bunun üzerinde çalışacağım" diyerek gülümseyin. Patronunuzu şaşırtın. Bu hareketinizden sonra hem siz kurban olmayacaksınız hem de yeni bir iletişim şeklinin yolunu yapmış olacaksınız.

4. MİSİLLEME YAPMAK

Araştırmalar kötü davranan patronlara misilleme yapan kişilerin daha az stres yaşadığını ve yaptıkları işten daha çok zevk aldıklarını göstermiştir. Eğer patronunuz gerçekten kötü karakterli biri ise siz de ona göre davranın. Görmezden gelin, sanki patronunuzun söyledikleri gereksiz ve anlamsızmış gibi davranın. 169 kişi üzerinde yapılan çalışma kurban rolünü oynayan kişilerdeki stres seviyesinin misilleme yapan kişilere göre çok daha yüksek olduğunu göstermiştir. Tabiki de bu işinizi riske atabilir. Bu yüzden size bunu en son seçenek olarak sunuyoruz.

5. NE ZAMAN DUR DEMELİ?

Gerçekten patronunuzla olan ilişkinizde çok yıpranıyor ve değersiz hissediyorsanız, yeni bir iş aramanızın belki de vakti gelmiştir. Bazı insanlar bu tür durumlarla daha kolay başa çıkabilir. Karar verirken genelde duygusal davranan bir insansanız stres sizi daha kolay ele geçirebilir. Mantığınızı ön plana çıkaran biriyseniz hoş olmayan davranışları görmezden gelmek ya da bu tür konular hakkında konuşabilmek sizin için daha kolaydır. Kendinize "daha ne kadar dayanabileceğinizi" sorun. Kendinize o kadar süre verin ve gönlünüze göre bir iş bulun.