YALNIZLIKLA NASIL BAŞA ÇIKILIR?

Yalnız hissetmemizin birçok nedeni olabilir. Bazen çevremizde bir sürü insan olsa bile kendimizi duygusal olarak yalnız hissedebiliriz. Yalnızlık hissinin nedenleri kişiden kişiye değişse de onunla başa çıkmanın birkaç yöntemi vardır.

YALNIZLIK HAKKINDAKİ HİSLERİNİZİ ANLAMAYA ÇALIŞIN

Hayatınızda bazı değişiklikler yapmak istiyorsanız neden yalnız olduğunuz konusunda düşünmeniz gerekiyor. Örneğin arkadaşınız olmadığı için yalnız olduğunuzu düşünüyorsunuz ancak arkadaş edindiğinizde de bu yalnızlık hissi devam ediyorsa kendinize şu soruları sormanın zamanı gelmiş demektir;

  • En çok ne zaman kendinizi yalnız hissediyorsunuz?
  • Belirli kişilerle birlikte olduğunuzda mı daha çok yalnız hissediyorsunuz?
  • Ne kadar zamandır bu şekilde hissediyorsunuz?
  • Hissettiğiniz bu yalnızlık sizde ne yapma isteği uyandırıyor?

DÜŞÜNCELERİNİZİ VE HİSLERİNİZİ AKTARACAĞINIZ BİR GÜNLÜK TUTMANIN TAM ZAMANI

Günlük tutmak stresinizi atmak ve duygularınızı anlamak için yapacağınız en iyi yöntemlerden bir tanesi. Bunu yapmak için kendinize günde 20 dk ayırın.

  • Yalnız hissettiğim zamanlar genellikle............
  • Yalnız hissediyorum çünkü...........
  • Ne zaman yalnız hissetmeye başladınız?
  • Ne kadar zamandır bu şekilde hissediyorsunuz?

MEDİTASYONA BAŞLAYIN

Meditasyon kendinizi ve yalnızlığın neyden kaynaklı olduğunu bulmada size yardımcı olacaktır. Kursa gitmeseniz de evde kendi başınıza da bu yöntemi deneyebilirsiniz. Meditasyon yapmak için sessiz ve rahat bir ortamda olmanız gerekir. Koltukta ya da yerde bağdaş kurarak oturabilirsiniz. Gözlerinizi kapatıp nefesinize konsantre olun. Bu süreçte düşüncelerden uzaklaşmaya çalışın. Gözlerinizi açmadan etrafı gözlemlediğinizi düşünün. Nasıl hissettiğinize odaklanın.

BİR TERAPİSTLE GÖRÜŞÜN

Yalnızlığınızın nedenini anlayamadığınız noktada bir uzmandan yardım almakta fayda vardır. Aynı zamanda bu yalnızlık hissi ile nasıl baş edebileceğinizi anlamada yardımcı olacaktır.

Yalnızlığınız hakkında bir terapistle konuşmaya hazır değilseniz başkalarıyla konuşmanız da yararlı olacaktır. Bir aile dostunuza ya da bir arkadaşınıza hislerinizden bahsettiğiniz zaman emin olun karşı tarafın da aynı türde hisleri zaman zaman yaşadığını göreceksiniz. Bunu görmek ve paylaşmak sizi biraz da olsa rahatlatacaktır. Karşınızdakine soru sormaktan çekinmeyin "son zamanlarda hiç benim hissettiğim gibi bir his yaşadın mı?"

HAREKETE GEÇİN

Ne kadar yalnız olduğunuza odaklanmaktansa sizi meşgul edecek aktiviteler bulun. Kitap okumak, bisiklete binmek, yürüyüş yapmak vb. aktiviteler aynı zamanda hobilerinizi keşfetmenizi sağlayacaktır. Bu tür aktiviteleri yapmak ister istemez sosyalleşmenizi ve daha çok insanla konuşmanızı sağlayacaktır.

Kendinizi işe verin. Ne kadar dibe vurmuş hissetseniz de bir işle meşgul olmak bu duyguyu en aza indirecektir.

En başta biraz garip hissetseniz de sinemaya, cafeye ya da alışverişe tek başınıza gidin. Bu sayede dışarı çıkmış ve kendinize zaman ayırmış olacaksınız. Bu tür aktiviteleri genelde başkalarıyla yapıyor olsak da tek başına yapmanın hiçbir garip yanı yoktur. Alışmanız zaman alabilir ancak ilk adımı attıktan sonra bırakmayın.

EVCİL HAYVAN EDİNİN

Zamanınızın büyük bir kısmını hayvanınıza ayırarak meşgul olabilirsiniz. Tabiki de onun sorumluluğunu taşıyabilecekseniz tüylü bir dost edinmeniz çok işinize yarayabilir. Çünkü bir dostunuz olursa onunla ilgilenirken hem kaliteli zaman geçirmiş hem de yalnızlığınızı paylaşmış olursunuz.

AKTİF OLMAYA ÇALIŞIN

Yeni arkadaşlar edinmek için bir adım atmanız gerek. Gönüllü işler yapabilir, spora ya da bir dil kursuna yazılabilirsiniz. Dışarı çıktığınızda bunu bir görevmiş gibi yapmaktansa eğlenmek amacıyla çıktığınızı kendinize söyleyin. Eğer çok çekingen ve sosyal kaygı yaşıyorsanız online sitelere üye olabilirsiniz.

Sosyalleşmek ve yeni arkadaşlar edinmek istiyorsanız ilk adımı atmaktan korkmayın. Çünkü karşınızdakiler de ilk adımı sizden bekliyor olabilir. İnsanları etkilemek için kendinizi zorlamayın.İyi bir dinleyici olun. İnsanlar konuşurken dikkatinizi verdiğinizi hissettirin.

Yalnız olmak ile yalnız hissetmek arasında büyük bir uçurum vardır. Çoğu zaman kendinizle baş başa olmak keyif vericidir. Çünkü kendiniz ile ilgili birçok şeyi yalnızken keşfedersiniz. Bazı zamanlarda yalnız kalmayı da ihmal etmeyin!