VAJİNİSMUSTAN KURTULMA ZEVKİ

Vajinismus her kadının başına gelebilecek ve önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Basit bir şey olmamasına karşın korkulacak veya aşılamayacak bir şey değildir, altında genellikle psikolojik nedenler yatar ve destek alındığında çözülebilir. Toplumumuzda da dünya genelinde de çok sık karşılaşılan bu hastalık nedir?


VAJİNİSMUS NEDİR?

Kadınlarda cinsel ilişkiye girememe durumudur. Bunun arkasında genelde cinsellikten korkma yatar. Bu korkunun birçok nedeni olabilir. Bu korkular kişinin çocukluktan beri öğrendiği cinsellikle ilgili yanlış bilgilerden, geçmişten kalma kötü cinsel tecrübelerden, çok katı bir toplumda yetişmiş olmaktan veya partneriyle olan ilişkisinden dolayı olabilir. Bazen yaşayacağı acıdan korktuğu için de bunu yaşayan hastalar vardır.

Öncelikle her ilişkiye girilememe durumu vajinismus olarak adlandırılamaz. O an ki psikolojik durumundan, gergin bir ortam olmasından dolayı çiftlerin bazen ilişkiye girememesi normaldir. Bu teşhis ilişkiye uzun süre düzenli denenmesine rağmen giremeyen kişiler için konulur.

Bunu yaşayan kadınlar genel olarak bu durumu şöyle anlatır; ilişkiye girmeyi çok ister, zevk alır ve kendisi için engel teşkil edecek hiçbir şey yoktur fakat o an'a gelindiğinde korku, endişe, kaygı duyar, yanlış bir şey yaptığı hissine kapılır bunu yenemezler ve bunlar yüzünden kendilerini kasarlar.

VAJİNİSMUS NASIL OLUŞMAKTADIR?

Acı vermesinden korkulan şey, erkek cinsel organının vajinaya yapacağı etki olduğundan bilinçaltı vajinayı korumak için bir çare üretmeye çalışır, bu da engellemek için vajina çevresinde kasları kasmaktır. Bu kasları kastığında erkek ne kadar uğraşsa da vajina girişini aşamaz. Yani vajinusmus, acı çekileceği korkusuyla oluşan fiziksel bir tepkidir.

TEDAVİ SÜRECİ

Vajinismusun sebebi fizyolojik veya psikolojik olabilir. Fizyolojik herhangi bir problem saptanmamışsa ve halen vajinismus devam ediyorsa sorunun temeli büyük ihtimalle pskiolojik temellere dayanmaktadır. Vajinismusun tedavisinde kişiden kişiye değişen psikolojik yöntemler kullanılabilir. Bazen yeterli bilgilendirme problemi çözerken bazen de bilişsel – davranışçı terapi yöntemleri kullanılır. Bunun yanında vajinismus tedavisinde geçmiş yaşantılara odaklanan psikanalitik yöntemler de fayda sağlamaktadır.

Bunu yaşayan her kadın doğru tedaviyle vajinismustan kurtulma zevki de yaşar, yapılması gereken tek şey derhal bir uzmana başvurmaktır.