TATİLE ÇIKMAK PSİKOLOJİNİZİ OLUMLU YÖNDE ETKİLİYOR

Tatile çıkmayı kim sevmez? Okul, iş hayatı ve diğer sorumluluklar bu kadar yormuşken birkaç günlük kaçamak çok iyi gelebilir. Ama tatil dediysek evde oturup dinlenmekten bahsetmiyoruz. Yeni yerler keşfetmeniz için bazı sebeplerimiz var.

MOTONLUKTAN ÇIKMAK İÇİN İYİ BİR NEDEN

Yaşadığımız çevreye o kadar uyum sağlıyoruz ki birçok şey zamanla rutine bağlıyor. Aynı yol, aynı otobüs, aynı insanlar... Bir süre sonra bu rutin biz fark etmeden hayattan zevk almamamıza ve sıkılmamıza yol açıyor. Bunu hissettiğimiz anda hayatımızda bazı değişiklikler yapma ihtiyacı hissederiz. Uzaklaşmak, çevre değiştirmek motonluğu ortadan kaldırır. Çok pahalı ya da uzak yerlere gitmeye gerek yok. Bütçenize uygun, günü birlik gezilere, turlara kaydolabilirsiniz. Hafta sonu yapılan bu kaçamaktan sonra biraz yorgun ama zihinsel olarak rahatlamış hissedeceksiniz.

STRESTEN UZAKLAŞMANIN YOLU

Büyük şehirlerde yaşamak insanı gereğinden fazla yorar. Çoğu zaman işten ya da okuldan eve gelmek saatler alır ve hayatınızın işle/okulla ev arasında geçtiğini düşünüp kendinizi kötü hissedersiniz. Farkında olmadan stres sizi ele geçirir. Yapmanız gereken işleri yapmak yük haline gelirken yavaş yavaş çökmeye başlarsınız. Stresten uzaklaşmanın en iyi yolu seyahat etmektir. Tatile çıktığınızda fark etmeden kendinize iyi davranmaya başlarsınız. Kendine iyi davranan kişi çevresindekilere de olmlu bir bakış açısıyla yaklaşır. Sizi çığırından çıkaran olayların aslında okadar da büyük meseleler olmadığını görürsünüz. Kısa sürede iyi bir terapi almış olursunuz.

YAPMADIKLARINIZI YAPMAK İÇİN FIRSAT

Tatile çıkmak yeni deneyimler kazanmak demektir. Şehir hayatında yapılabilecekler kısıtlı çünkü zaman kısıtlı ve çok değerli. Örneğin, bisiklete binmeyi seven birisiniz ama yaşadığınız şehirde bisiklet kullanmayı tercih etmiyorsunuz. Gittiğiniz yer ise bisiklete binmek için çok uygun. Bu sizin için güzel ve rahatlatıcı bir deneyim olacaktır. Ya da kamp yapmaya her zaman özendiniz ama hiç fırsatınız olmadı. Arkadaşlarınızla beraber kamp yapmak için daha fazla beklemeyin.

KENDİNİZİ GELİŞTİRECEKSİNİZ

İnsanlar bu tür deneyimler sırasında kendilerine şunu söylerler "ben bunu yapabiliyorsam başka neler yapabilirim?" Birkaç günlük tatiliniz emin olun sadece rahatlamanızla sonuçlanmayacak. Kendinizi ve neler yapabileceğinizi keşfedeceksiniz. Ardından farklı ilgi alanlarınız olduğunu görüp onların üzerine gitmeye başlayacaksınız. Belki ormanda yürüyüş yapmaktan zevk aldığınızı fark edip bir sonraki hedefinizin dağcılık olduğuna karar vereceksiniz. İçinizdeki sesi sizin dışınızda kimse duyamaz ve sizden başka kimse sizi keşfedemez.

YAŞAM AMACINIZI BULUN

Bu dünyada yaptığım tek şey yaşamaya çalışmak olmamalı diye düşünüyorsanız seyahat tam size göre. Bolca tatile çıkan insanlar kendi hayatlarının anlamını bulmaya başlarlar. Herkes hayatının bir anlamı ve değeri olduğunu bilmek ister. Ama bunu kendiniz bulabilirsiniz. Yeni deneyimler hayatınızdaki değerleri görmenize ve hedefleri belirlemenize yardımcı olur. Daha da önemlisi kendine ve hayatına değer veren kişinin öz güveni artar.