İSTANBUL EN İYİ PSİKOLOGLAR

Psikoterapi insanın hayatını etkileyebilecek deneyimlerden biridir. Psikolojik olarak yaşadığınız sıkıntılar günlük yaşamdan iş hayatına, aile ilişkilerinden bireysel huzura kadar her alanda etki ediyor olabilir. Bu sancılı süreçten çıkmak imkansız bir hal alıncaya dek genelde profesyonel bir yardım peşinde koşmayız. Ama bir gün artık dayanılmaz bir rakdeye gelince uygun bir uzmana ulaşma çabasına gireriz. Bir psikolog bulma süreci de genelde düşünüldüğü kadar kolay olmaz. İstanbul gibi binlerce psikologun olduğu bir şehirde bile... Hatta belki de ulaşılabilecek psikolog sayısı arttıkça kafa karışıklığı bir o kadar artıyor. Böyle bir durumda akla ilk gelen internet üzerinden ‘’en iyi psikolog istanbul’’ şeklinde arama yapıp iyi bir uzmana ulaşmaya çalışmak... Bazen de diğer insanların deneyimlerini merak ederek ‘’İstanbul psikolog tavsiye’’ şeklinde aramalar yaparız. Bu iki arama sonunda karşımıza yüzlerce sonuç çıkmaktadır. Peki gerçekten ulaştığımız bu kimseler en iyileri mi yoksa reklamını en iyi yapanlar mı?

En iyi psikologları bulmak için sıkça izlenen bu yol pek de işe yaramıyor çoğu zaman. Bu yazımızda bir psikologa ulaşırken aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli ayrıntılardan bahsediyor olacağız.

Her şeyden önce bu yazıda vermeye çalıştığımız en iyi bir psikologdan ziyade size en iyi desteği sağlayabilecek psikologa ulaşın mesajıdır.


İstanbul’da (ve tabii ki diğer şehirlerde) psikolog ararken size sunabileceğimiz tavsiyeler söyledir:

ALAN MEZUNU PSİKOLOGLARA ULAŞIN

Her ne kadar bariz gibi görünse de önemli bir konudur bu. Çünkü alan mezunu olmayıp kendini psikolog olarak tanıtan sayısı azımsanamayacak düzeydedir. Bunu anlamanın en iyi yolu ister telefon görüşmenizde ister yüz yüze yaptığınız görüşme de psikologa diplomasını sormaktır. Hatta size göstermesini talep etmenizdir. Bu konuda çekinmenizi gerektirecek herhangi bir durum yoktur. Bilakis işini layığıyla yapmaya çalışan bir uzman bu tavrınızı beğenecek ve destekleyecektir.

Burada ikinci bir soru otomatik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir psikologun mezun olduğu okul önemli midir? Önemlidir ama bu ayrım A üniversitesi B üniversitesi şeklinden biraz daha farklıdır. Uzaktan eğitimle hiç yüz yüze ders almayıp bilgisayar başında okumalar yapıp sınavlar veren sonrasında kendine psikolog diyen insanlar gün geçtikçe daha da artmaktadır. Bu uzaktan eğitim alan bireyler popülerliklerini arttırmak için ‘’Ben eğitimimi yurtdışından aldım.’’ gibi söylemler kullanırlar. Bilinmesi gereken konu uzaktan eğitim veren bu üniversitelerin Türkiye’de denkliğinin olmadığıdır ve bu okullardan mezun olanların psikolog olarak iş yapma haklarının resmi olarak mümkün olmadığıdır.

PROBLEMİNİZLE İLGİLİ ÇALIŞAN PSİKOLOGA ULAŞIN

Her ne kadar hala tıp alanında olduğu gibi çalışma alanları kesin çizgilerle ayrılmamış olsa da(ileriki zamanlarda bu ayrışmanın olacağı kesin) psikologlar genelde birkaç alana odaklanır ve çalışmalarını bu alanlarda derinleştirirler. Aile ve çift terapisiyle ilgilenen bir psikologdan iş hayatıyla ilgili destek talep etmek bir kardiyologdan dermatoloji konusunda yardım talep etmeye benzetilebilir. Bu noktada psikoterapiye başlarken bu ayrımı yapabiliyor olmanız önemlidir.

İLAÇ TEDAVİSİ GEREKTİREN PSİKİYATRİK DURUMLARDA SADECE KLİNİK BİR PSİKOLOGDAN DESTEK ALIN

Klinik psikoloji, psikoloji biliminin uzmanlık alanlarındandır. Psikopatolojik bir durumda size en iyi desteği verebilecek psikolog klinik psikologdur. Anksiyete bozuklukları, Opsesif kompulsif bozukluk, major depresyon, yeme bozuklukları, intihar düşüncesi, maddenin kötüye kullanımı, kişilik bozuklukları insanın hayatını ciddi anlamda etkileyek psikopatolojik durumlara örnek olarak gösterilebilir. Eğer bu gibi konularda desteğe ihtiyacınız varsa en doğru adrestir klinik psikolog.

TERAPİ TÜRLERİ PSİKOTERAPİ SÜRECİNİZİ ETKİLER

Psikolojik rahatsızlıklarla mücade ederken başvurulan terapi yöntemleri vardır. Her terapi yönteminin içinde bulunduğunuz duruma göre sağladığı avantajlar farklıdır. Bilişsel-davranışçı terapi, bütüncül terapi, varoluşçu terapiler, oyun terapisi, psikodinamik terapiler, EMDR terapisi, grup terapisi gibi onlarca terapi türü vardır. Psikologlar bu terapi eğitimlerini aldıktan ve süpervizyonlarını tamamladıktan sonra psikoterapist ünvanını kullanabilirler. Genelde bir psikolog bir veya birkaç terapi türünde çalışmalarını sürdürür.

HER ALANDA HİZMET VEREN DEĞİL SINIRLI KONULARDA HİZMET SUNAN PSİKOLOGA ULAŞIN

’Her konuda çalışıyoruz.’’ gibi bir ifade iyi bir psikologun kullanacağı türden değildir. Yüzlerce psikolojik durum söz konusuyken bir uzmanın tüm alanlarda hizmet veriyor olması mümkün değildir. İlk maddeyle paralellik gösteren bu açıklamayı yapma nedenimiz bazı danışanların birçok konuda çalışan psikologlara daha iyi psikolog gözüyle bakmalarından kaynaklanmaktadır. ‘’Kesinlikle öneririm hayattan bezmiştim şu psikologa gitmeden önce bana çok iyi geldi. Gerçi senin durum biraz farklı ama o her konuda çalışıyor.’’ gibi bir tavsiyeden koşarak uzaklaşın.

EN PAHALI PSİKOLOG EN İYİ PSİKOLOG DEĞİLDİR

Özel merkezlerinde çalışmalar yürüten psikologlar için bir ücretlendirme yönetmeliği Türkiye’de bulunmamaktadır. Bu da her psikologun birbirinden çok farklı fiyatlarla hizmet vermesine fırsat vermektedir. İstanbul’daki psikolog ücretleri semtten semte, psikologdan psikologa farklılık göstermektedir. Hatta aynı psikologun farklı semtlerde verdiği hizmetlerin farklı ücretlendirilmesi de söz konusu olabilemektedir. Psikologun eğitimlerinden tutun verdiği hizmet çeşidine, ünvanına, popülerliğine kadar herşey seans ücretine yansımaktadır. Ama bu her zaman iyi psikologun seans ücretinin daha fazla olması gerektiği anlamına gelmez. Bireysel doyum, ofis mastafları, psikolojik desteğe yaklaşım politikası, şehirdeki rekabet gibi durumlar da ücretlendirme üzerinde oldukça etkilidir.

Söz İstanbul psikolog ücretlerinden açılmışken az önce belirttiğimiz durumlara bağlı olarak fiyatların 150-250TL arasında yoğunlaştığından bahsebiliriz. Bunu yanında seans ücreti 100TL olan psikolog bulabileceğiniz gibi 600TL’ye hizmet veren psikologla da karşılaşabilirsiniz. Hatta süpervizyon döneminde sembolik olarak 20-30TL karşılığı seans yürüten yüksek lisans öğrencisi psikologla da karşılaşma ihtimaliniz vardır.

GENÇ PSİKOLOG MU OLGUN PSİKOLOG MU?

Muhtemelen birçok danışan alanda uzun yıllardır çalışan psikologlardan hizmet almanın daha doğru olduğunu düşünmektedir. Yalnız danışanların bu soruya yaklaşma biçimini değiştirmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Alanda uzun yıllar çalışan psikologdan ziyade gelişmeleri takip edebilen, sürekli kendini yenilemeyi ilke edinmiş psikolog olmak alanda uzun yıllar çalışmaktan ya da daha fazla danışan görmüş olmaktan daha kıymetlidir. Psikoloji bilimi genç bir bilim dalıdır. Her yıl binlerce yeni çalışma yayınlanmaktadır. Dönem dönem psikoloj dünyasının seyrini değiştirecek yeniliklere imza atılmaktadır. Aynı problem üzerinde daha etkili yöntemler geliştirilmektedir. Bu hareketliliği takip edebilen ve pratik olarak danışanlarında daha iyi bir süreç yürütmek adına bunları kullanabilen psikologun yaşının çok da önemli olmadığını savunmaktayız.

Sonuç olarak binlerce iyi psikologa ulaşabilirsiniz. Ama her iyi psikologun sizin için en iyisi olmadığını anlamanız gerekmektedir. Başkasının tavsiyeleriyle hareket etmek yerine konuyla ilgili bilinçlenmek ve probleminizde birlikte yolculuğa çıkacağınız psikologu yukarıdaki kriterlere göre seçmek size daha anlamlı sonuçlar doğuracaktır.

Hala kimden destek alacağınıza karar veremediyseniz Uzman Öner hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

istanbul psikolog, istanbul psikolog tavsiye, istanbul psikolog ücretleri, bakırköy psikolog, psikolog seans ücretleri istanbul, psikolog istanbul avrupa yakası, psikolog anadolu yakası, beşiktaş psikolog, kadıköy psikolog, şişli psikolog