EVLİLİK VE ÇİFT TERAPİSTİNE GİTMENİZ İÇİN 8 NEDEN

İLETİŞİM PROBLEMLERİ

İletişim bir ilişkinin temel taşıdır. İlişkide çatırdamaların başlamasındaki esas nedenlerden biri çiftlerin konuşamamasıdır. Evlilik ve çift terapistleri ise size yeniden iletişim kurabilmeyi öğretmektedir. Tabiki de pozitif bir şekilde... Bu süreç içersinde geçmişte yaptığınız şekilde bir iletişimi değil bilinçli olarak seçtiğiniz bir iletişim şekli ile konuşmayı öğreneceksiniz.

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMA

Evlilik yaklaşırken stres yaşamanız çok normaldir. Çünkü birçok sorumluluk sizi beklemektedir. Çift ve aile terapisti finansal konularda size danışmanlık sağlayabilir. Ev işlerindeki rollerinizden tutun ileride çocuklarınızın bu resmin neresinde olacağına kadar alacağınız kararlarda terapistinize danışabilirsiniz.

CİNSEL KONULAR

Evliliğin bir parçası da cinselliktir. Kimileri için kaygı oluştururken, aynı zamanda çiftleri bir araya getirir. Muhafazakar bir toplumda yaşamanın getirdiği sonuçlardan biri ise utanma duygusudur. Ancak bir evliliği ayakta tutan cinselliği göz ardı etmemeniz ve bir evlilik ve çift terapistine danışmanız ilişkinizi kurtaracaktır.

SADAKATSİZLİK VE ALDATMA

Belki de ilişkilere en çok zararı veren çiftlerin sadakatsizliğidir. Ancak ilişkinizin hemen sonlanacağını düşünmeyin. Çift ve aile terapistleri çiftlerin birbiri ile yüzleşmelerini ve bu sadakatsizliğin altında yatan nedenleri gün ışığına çıkarıp, çözümlenmesinde yardımcı bir rol üstlenirler.

DİĞER KİŞİLERLE OLAN İLİŞKİLER

Bir ilişki sadece iki kişi arasında yaşanmaz. Arkadaşlar, akrabalar, aile dostları hatta patronlar da ilişkinizi etkilemektedir. Partnerinizin bu kişilerle olan ilşkilerini ve ilişkinize etkilerini çözümlemek için de bir çift ve aile terapistine gidebilirsiniz.

GELENEKSEL OLMAYAN İLİŞKİLER

Bazı ilişkiler alışılmışın dışında yaşanabilir. Örneğin açık ya da eş değiştirmeli ilişkiler görülebilir. Bu tür konularda da terapistiniz ile çekinmeden konuşabileceğinizi bilmelisiniz.

BİTEN İLİŞKİLER

Bir ilişkinin sonlanmasının ardından toparlanmak kolay olmayabilir. Özellikle boşanan çiftlerdenseniz ve çocuklarınız var ise yine bir çift ve aile terapistine giderek bu süreçte ve sonrasında çocuklara nasıl davranılması ile ilgili danışmanlık alabilirsiniz.

GÜVEN PROBLEMLERİ

Güvene dayalı olmayan bir ilişkiyi kim yürütebilir? Yeniden partnerinize güvenebilmek ya da güvenini kazanabilmek için çift ve aile terapistinden yararlanabilirsiniz. Bazen bir ilişkiyi tek başınıza yürütmekte zorlanmanız çok normaldir. Uzman birinden yardım almak sağlıklı bir ilişki yaşamanızı sağlayacaktır.

Kaynakça: http://www.goodtherapy.org/blog/10-good-reasons-to-seek-relationship-counseling-0322175