ÇOCUKLARINIZI DENEYİMLERLE ÖDÜLLENDİRİN

Materyalist bir çağda yaşıyoruz. Paraya ve eşyalara verdiğimiz önem yıllar geçtikçe daha da çok artıyor. Böyle bir çağda çocuklarımıza anne babalık yapmak oldukça zor. Reklamlar devamlı yeni oyuncakların, son çıkan video oyunlarının haberlerini verirken, bu bombardımanda çocukların zihinlerini geliştirmelerini nasıl bekleyebiliriz?

Anne baba olarak uygulayabileceğiniz yöntemler mevcut:

ÇOCUĞUN ALGISINI OYUNCAKTAN ÇOK DENEYİMLERE YÖNLENDİRİN

Çocuklarımızın algısı daha çok oyuncaklarda ve nesnelerdedir. Peki oyuncaktan daha önemli olan şey nedir? Deneyim! Hafta sonu bir alışveriş merkezine gidip para harcayarak oyuncak almak çok kolaydır. (Kimi aileler için bu bir işkence olsa bile en kolay yol bu gibi gözüküyor.) Çocuklarımızı ödüllendirirken “bu gün güzel davranırsan sana oyuncak alacağım” demek yerine “ bugün güzel davranırsan seni parka götüreceğim” demeyi tercih etmeliyiz. Çocuk böylece koşar, toprakta yuvarlanır, üzeri kirlenir ama karşılığında doyumsuz bir çocuk yerine mutlu bir çocuk buluruz.

Yapılan en büyük hatalardan biri çocuklarımızın onlar hakkında ne düşündüğümüzü bildiklerini varsaymaktır. Biz göstermedikçe ya da söylemedikçe hiçbir çocuk onu ne kadar önemsediğimizi anlayamaz. Çocuklar örneklerle öğrenirler. Bu yüzden bu örneklerin içinde yer almamız gerekir.

ÇOCUĞUNUZUN ANLAMI OLAN HEDİYELERE İHTİYACI VARDIR

Çocuklar büyüdükleri zaman aldığımız oyuncakları değil, yaşadıklarını hatırlarlar. Geçmişe dönüp baktığımızda hangimiz çok istediğimiz bir şey dışında bize alınan hediyeleri hatırlıyoruz? Aklımızda yer edinen görüntüler daha çok ailemiz ile geçirdiğimiz zamanlardır. Gözümüzün önüne gelen anlar piknikler veya tatilde yaşadıklarımız, yeni edindiğimiz arkadaşlarımızdır.

Çocukları oyuncaklarla birlikte uzun süre bırakmak ve az iletişimde bulunmak kendilerini güvensiz hissetmelerine neden olur. Anne ve babaları ile güvenilir bir bağ kuramazlarsa büyüdüklerinde ayakları yere basan yetişkinler olamazlar. Çocuklarımızla birlikte vakit geçirirken aslında onlara verdiğimiz mesaj şudur " benim önceliğim sensin." Maalesef birçok ebeveyn çocuklarını tanıyamadığından yakınmaktadır. Bu da genellikle çocukları ile kaliteli vakit geçirmeyen ailelerin yakındığı bir durumdur.

DENEYİMLER NELER OLMALI?

Çocuklarımızı ödüllendirirken çok büyük sözler vermemeliyiz. Örneğin; “uslu durursan seni Disneyland’e götüreceğim” gibi bir söz vermek çok büyük bir hediyedir. Ödülleri basit ama kaliteli deneyimler arasından seçin. Çocuklar için sizinle bir gölge oyunu ya da tahtada adam asmaca oynamak çok daha değerlidir. Oyuncaklar bir gün bir kenara atılır ve yenisi yerini alır. Ancak kaliteli geçirilen bir zaman hiçbir zaman bir kenara atılmaz ve hep akılda kalır.

Kaynakça: http://www.lifehack.org/538554/reward-your-kids-with-new-experiences-not-stuff