ÇOCUKLARA YABANCI DİL NASIL ÖĞRETİLİR?

Eskiden tek bir yabancı dili iyi derecede konuşabilmek yeterliyken günümüzde İngilizceyi sular seller gibi konuşmak normal karşılanıyor. Hatta ingilizce seviyesi orta düzeyde olan kişiler iş görüşmelerine çağırılmıyorlar. Biz ingilizcemizi geliştire duralım son 10 yıldır ingilizcenin yanında başka bir yabancı dili konuşabilmek gerekli hale geldi. Yabancı bir dili konuşabilmek kolay değil. Etrafınızda anadilinizden başka bir dil konuşulmuyorsa işiniz daha da zor. Bu yüzden önerimiz çocuklarınızın yabancı dil öğrenmesini istiyorsanız küçüklükten öğretmeye başlamanız.

1. ÇOCUKLAR İHTİYAÇLARINA KARŞILIK VEREN KİŞİLERDEN ÖĞRENİR

Bir çocuğun hem anadilini hem de yabancı bir dili konuşabilmesi için karşısındaki kişiye güveninin olması şarttır. Konuşmak eğlenceli bir iştir. En iyi öğretici çocuk için kendisini önemseyen, kollayan ve değer veren kişidir. Dil öğrenmek asla sıkıcı hale gelmemelidir. Çocuklar buna tepki gösterir ve istenilen karşılığı vermezler. Yabancı bir bakıcı da dil öğretebilir. Bunu ders verir şekilde yapmadıkça çocuklar kolaylıkla ikinci bir dili öğrenebilirler.

Nasıl yardımcı olabilirim: Çocuğun o sıra ilgilendiği nesneye dikkat edin. Öğrenmesini istediğiniz dilde kelimenin karşılığını söyleyin.

2. ÇOCUKLAR İLGİLENDİKLERİ NESNELERİN İSİMLERİNİ ÖĞRENİRLER

Araştırmalara göre çocuklar ailelerinin yönlendirdikleri nesnelerin isimlerini öğrenmek yerine kendi ilgilerini çeken nesneleri öğreniyorlar. Burada size düşen görev iyi bir gözlemci olmak ve sabırlı davranmak.

Nasıl yardımcı olabilirim: Çocuğunuzun dikkatini dağıtmayın. İlgilendiği nesne hakkında konuşmaya başlayın. Çocuğunuz onun ilgi gösterdiği şeylerle ilgilendiğinizi gördükçe karşı koymadan sizin ilgi merkezinize yönelecektir.

3.ÇOCUKLAR EN SIK DUYDUKLARI KELİMELERİ ÖĞRENİRLER

Çocuğunuzun hem kendi anadilini öğrenmesini hem de başka bir dil öğrenmesini sağlamaya çalışıyorsunuz. İkisini de hakkıyla öğrenebilmesi için gün içersinde iki dile de yeteri kadar maruz bırakılmalıdır.

Nasıl yardımcı olabilirim: Gün boyu yaptığınız işleri anlatmaktan çekinmeyin. O an ne yapıyorsanız kelimelere dökün (hangi dili öğretmek istiyorsanız o dilde konuşun). Burada unutmamanız gereken konu çocuğunuza konuşması için fırsat vermektir. Aynı zamanda onun ilgilendiği konuları pas geçmeyin. Genelde aileler yeni bir dil öğretirken kendi anadillerinde konuşmayı kesip kesmemeleri konusunda kararsız kalırlar. Anadilde konuşmak hiçbir zaman bırakılmamalıdır. Çünkü çocuk en çok kendi dilinde %100 rahat hisseder. Ayrıca ikinci dili konuşma konusunda uzman değilseniz doğru bir şekilde öğretemeyebilirsiniz. Siz ikinci bir dili konuşurken rahat değilseniz çocuğunuzla iletişiminiz de rahat olmaz. Yabancı dil öğretmek hiçbir zaman ana dili bir kenara itmek olmamalıdır.

4. BİLGİ KARTLARI CEVAP DEĞİLDİR

Çocuklar bir dili en iyi bir aktivitenin içersinde öğrenir. Anadilini öğretirkenki halinizi düşünün. Onunla konuşarak, şakalaşarak ve oyun oynayarak öğretmiştiniz. İkinci bir dil için de aynısı geçerli. Kartlarla bir dili öğretmek hiç eğlenceli gözükmüyor.

Nasıl yardımcı olabilirim: Yeni kelimeler öğretmek istiyorsanız çocuğunuzun günlük rutini içersinde bunu gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin gece yatmadan ona kitap okurken ya da kıyafetini giyerken.

5. ÇEŞİTLİLİK İYİDİR

Dil öğrenirken sadece genel günlük hayatta kullanılan kelimeleri öğretmek yetmez. Biraz farklı ve çok sık kullanılmayan kelimeleri kullanmak işe yarayabilir. Bunun yanında öğreteceğiniz dili başka kişilerden de duyması yararlı olacaktır. Bir kelimeyi bir kere duyması yetmez. Aynı kelime farklı cümleler içersinde zaman zaman kullanılmalıdır. Böylece çocuğunuz kelimenin anlamını daha iyi anlar.

Nasıl yardımcı olabilirim: Farklı kelimeleri kullanırken sadece bir kere kullanmayın. Örneğin banyo yaparken "derece"den bahsedin. Suyun sıcaklığı ve kaç derece olduğundan konuşabilirsiniz. Bu kelimeyi pekiştirmek için dışarı çıktığınızda havanın derecesinden bahsedebilirsiniz. Çocuğunuz bir kelimeyi farklı durumlarda ne kadar çok duyarsa o kadar aklında kalır.

6. KELİME VE GRAMER

Bir kelimeyi öğretmeye çalışırken sadece kelimeyi söylemenin doğru olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bir kelime cümle içinde kullanılırsa anlamlı hale gelir ve öğrenilmesi kolaylaşır. Örneğin, buzdolabını gösterip "freezer" derseniz çocuğunuz kelimenin dolabın rengini mi, kendisini mi temsil ettiğini anlayamayabilir. Bunun yerine kelimeyi cümle içersinde kullanın ve vurgulayın.

Nasıl yardımcı olabilirim: Cümlelerinizi sade ve kısa tutmaya özen gösterin. Kurallı cümleler kurun. "Anne yemek hazırlıyor" demek yerine "yemek hazırlıyorum" demek daha doğrudur.

Referans: http://www.hanen.org/Helpful-Info/Articles/Helping-Children-Learn-English-as-a-Second-Languag.aspx

Fotoğraflar: wikihow