Bu etkinlik gerçekleşti, kaçırdığınız için üzgünüz.

Boşanma Süreci Danışmanlığı Eğitimi

Başlangıç
 • 26
 • Ekim

  Cuma

 • 09:00

Bitiş
 • 28
 • Ekim

  Pazar

 • 18:00

 • Etkinlik Yeri: Davranış Bilimleri Enstitüsü
 • Etkinliği Bildiren: Zeynep Ceylan
 • Etkinlik Ücreti: 1000 TL (KDV dahil)
 • Yetkili İrtibat: eavci@dbe.com.tr 0530 886 85 31 – 0212 233 01 10 / 216
 • Etkinliği Paylaş :

Boşanma Süreci Danışmanlığı Eğitimi

Gerek dünya ölçeğinde gerek toplumumuzda aileye verilen önem her geçen gün artmaktadır. Aileye verilen önemin artmasıyla birlikte aile birliğinin sağlıklı bir biçimde sürekliliğinin sağlanması da gerek bilimsel anlamda araştırmacıların, gerek alanda pratik olarak uygulama yapanların gerekse devletlerin en önemli gündem maddelerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Boşanmalardaki hızlı artış ve ekonomik yoksulluk ile bağlantısı ülkemizde de önemli sorunlardan biri olarak görülmekte ve çözülmeyi bekleyen birçok toplumsal sorunu da beraberinde getirmektedir. Boşanma istatistiklerine bakıldığında boşanma sonrası aynı eşle tekrar evlenme oranının yüksek olduğu görülmektedir. Bu da doğru bir boşanma danışmanlığı süreciyle önlenebilir boşanmaların yüksek olduğunu da göstermektedir. Ayrıca boşanma sürecinde olan ailelere sağlanacak boşanma süreci danışmanlığı da sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilemeyen boşanmaların oluşturduğu psikososyal sıkıntıları önleyecektir. Tüm bunlarla birlikte boşanma sürecinde yaşanan dramatik sonuçlardan bir tanesi de kadın cinayetleridir. Ülkemizde basına yansıyan veya yansımayan birçok kadın cinayetinin en önemli sebeplerinden birisi de kadının boşanma talebidir.

Bu eğitimle boşanma süreçlerinin gündeme geldiği ailelere veya çiftlere doğru desteği sağlayabilecek profesyonellerin gelişimine katkı sağlamak hedeflenmektedir. Boşanma süreci danışmanlığında aileye boşanma sürecinin başında aile birliğinin tekrar kurulması veya devam edecek süreçte bireylerin ve toplumun daha az zararla bu süreci tamamlaması sağlanabilecektir.

Eğitmenler: Hayal Demirci - Ahmet Cemil Ölçer

Kapsam :

Aile Nedir?

-Aile Çeşitleri

-Geniş Aile

-Çekirdek Aile

-Tek Ebeveynlik

-Tek Ebeveynli Aile

-Tek Ebeveynli Aile Çeşitleri

-Aile Yaşam Döngüsü

Boşanma ve Boşanma Sonucu Tek Ebeveynlilik

-Boşanmanın Nedenleri ve Evlilik Uyumunu Bozan Etmenler

-Boşanmanın Etkileri

-Boşanma Süreci Ne Zaman Başlamaktadır? Boşanma Döngüsü

-Boşanma Sonucu Oluşan Tek Ebeveynlik

-Boşanma Sonucu Oluşan Tek Ebeveynli Ailelerin Dinamikleri

-Bir Ebeveynini Boşanmadan Dolayı Kaybeden Çocuklar

I. Gün

Aile ve Boşanmayla İlgili teorik çerçeve

II. Gün

Boşanma süreci aşamaları (Boşanma Öncesi, esnası ve sonrası), Dikkat edilmesi gereken hususlar, Ölçeklerin kullanımı (Aşamalar kısmına DBE Kurucu Başkanı Emre Konuk da katılabilir.)

III. Gün

Aşamalarla ilgili uygulama çalışması (Role-playing)

Uygulama çalışmalarında Hayal Demirci destek verecektir.

Eğitim Tarihi: 26-27-28 Ekim 208

Eğitim Ücreti 1.000 TL (KDV Dahil)

T.Garanti Bankası kredi kartına 5 taksit imkânından faydalanabilirsiniz.

Kuruma özel eğitim ihtiyaçlarınız için lütfen iletişime geçiniz.

Başvuru : DBE Kurumsal Gelişim Merkezi

Ergün Avcı – eavci@dbe.com.tr 0530 886 85 31 – 0212 233 01 10 / 216

Hayal Demirci

1973 yılında İzmir ‘de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden 1996 yılında mezun oldu. Özel eğitim gerektiren bireylerle çalıştı. Ata Özel Eğitim ve Psikolali Danışmanlık Merkezlerinde 2007 yılına hizmet verdi. 2007 yılından günümüze kadar Dokuz Eylül Özel Eğitim Okulu Okul Müdürlüğü görevini yerine getirmektedir.

Evli ve iki çocuk annesidir.

Özel eğitim ve farklı gelişen bireylerin yaşamlarına yararlı dokunuşlarda bulunmak amacıyla travma, bağlanma, metafor ve oyun terapisi konularında çalışmalar yapmaktadır. Aile ve okul eğitimleri vererek farkındalık ve bilinç oluşturma konularında davet edilen ihtiyaç duyulan her yere gitmeye devam etmektedir.

Dokuz Eylül Gençlik ve Spor Kulübu kurucusu ve başkanı olarak 8 yıl boyunca milli sporcular yetiştirebilmek amacıyla engelli çocuk ve gençleri profesyonel spor yaşantısında desteklemiştir.

Biriz Derneği kurucu ve başkanı olarak 2 yıldır koruyucu ve önleyici ruh sağlığı hizmetlerinin erişilebilir olması için proje ve destek çalışmalarında bulunmaktadır.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İzmir Şubesi ve Genel Merkez Yönetim Kurullarında bulunmuştur. 2018-2019 döneminde de İzmir Sube Başkanı olarak mesleki gelişim ve dayanışma çalışmalarına devam etmektedir.

“Oyun Terapisi İlk Kitabım, 101 Oyun Terapisi Tekniği, 101 İyileştirici Hikaye, 101 Tedavi Edici Öykü, Jungian Oyun Terapisi El Kitabı, Beden Kayıt Tutar” çeviri editörlüğü yaptığı kitaplarıdır.

Yakın zaman yazarlığını yaptığı bir dizi kitap baskıya girecektir.

Ahmet Cemil Ölçer

Ahmet Cemil Ölçer; Hacettepe Sosyal Hizmet Mezunu olup Yüksek lisansını Aile ve Evlilik Danışmanlığı üzerine yapmıştır. Aile Danışmanlığı üzerine yıllardır çalışmakta olup Aile ve Sosyal Politikalar (ASP) Bakanlığının yürütmüş olduğu Aile ve Boşanma süreci danışmanlığının çalışmalarını başlatan ekip içerisinde yer almıştır. Bu çalışmayı Psikiyatrist Hülya Bingöl Çağlayan başlatmış ve Ahmet Cemil Ölçer, Psikiyatrist Prof. Dr. Neşe Kocabaşoğlu ile birlikte aynı ekipte yer almıştır. Daha sonra Klinik Psikolog Emre Konuk ve Psikiyatrist Aydın Demirkol ile bu çalışmaları devam ettirmektedir. Başkent Üniversitesinde misafir öğretim görevlisi olarak görev yapmakta olup Başkent Üniversitesi Aile Danışmanlığı Sertifika programında boşanma süreci dersleri vermiştir. EMDR terapistidir ve Danışman yardımcısı olarak EMDR eğitimlerinde görev almaktadır. Çeşitli bilimsel yayınlarda tebliğ ve çalışma gruplarında görev alan Ahmet Cemil Ölçer en son ruh sağlığı yasasında komisyonunda görev almıştır.