BİPOLAR BOZUKLUKLUĞU OLAN ÜNLÜLER

Bipolar bozukluk bir diğer adıyla manik depresif bozukluk kişinin depresyon ve mani veya karışık durumlar geçirdiği duygudurum bozuklukluğudur. Kısaca kişi kendini belirli dönemlerde depresyonu yaşarken ardından aşırı sevinç, coşku, üretken hissettiği, sosyalleşmek istediği bir dönemde bulur kendini.Ne dersiniz belki de bu yüzden sanatçılarda sık görülen bir rahatsızlık olabilir mi? Bu rahatsızlığın çözümü sadece psikoterapi değildir. Mutlaka ilaç kullanılması gerekir. Sizler için en bilindik bipolar bozukluğu olan sanatçıları derledik.

MARILYN MONROE

Hayatı mükemmel gözükse de aslında her şey göründüğü gibi değildir. Marilyn Monroe problemli evlilikleri, alkol ve uyuşturucu kullanımı yüzünden son dönemlerinde haberlerden düşmüyordu. Hatta film çekimleri çok zorlaşmış çünkü Marilyn Monroe artık repliklerini unutur olmuştu. Birçok kişi için mükemmel kadın profilini çizse de kendisi aynaya baktığında kendini hiç beğenmediğini söyler. Daha önce de intihar girişimlerinde bulunan güzel sanatçı yüksek dozda sakinleştirici alarak 36 yaşında hayatına son verdi.

SYLVIA PLATH

Özellikle yazdığı şiirlerle bilinen Sylvia Plath yaşadığı bipolar bozukluğu en güzel Sırça Fanus kitabında anlatır. Birkaç defa intihar girişimlerinde bulunan sanatçı mutluluk ve mutsuzluğu bir arada nasıl yaşadığından günlüğünde bahsetmiştir. Eşinin de kendisini aldatması ile kıskançlık duygularının kabarması kendisini daha kötü bir duygusal döneme sürüklemiştir. 1963 yılında ikinci kattaki odalarında uyumakta olan çocuklarının yanına süt ve kurabiye bıraktıktan sonra, odalarının kapısını da içeri gaz girmeyeceğinden emin olmak üzere bantlayarak kapatır ve kafasını fırının içine sokarak intihar eder.

WINONA RYDER

Küçük yaşta panik atak geçirmesi ve hayatının büyük bir döneminde kaygıyla yaşamak zorunda olması Winona Ryder'ı depresyona sürükleyen nedenlerden biri. Girl, İntrrupted filminde canlandırdığı karakterin yaşadıkları kendi yaşadıklarına o kadar benziyormuş ki rolünü canlandrımakta çok zorlanmış. Ardarda başarılı projelere imza atan yıldız duygusal değişimleri ile baş edemeyeceğini anlayınca bir hastanede tedavi görmeye başladı.

DEMI LOVATO

Bipolar teşhisi konulan başarılı şarkıcı 22 yaşında hastanede tedavi görmeye başladı. Kendisi ise bu teşhisin konulmasını şu şekilde değerlendiriyor " teşhisin konulması bir bakıma beni rahatlattı. Böylece zarar verdiğim her şeyi neden yaptığımı anlamama yardımcı oldu."

RUSSELL BRAND

Ünlü komedyen ergenlik çağında alkol ve uyuşturucu kullanmaya başladı. 2002'de uyuşturucuyu tamamen bıraktı. Daha sonra kendisine DEHB (dikkat eksikliği ve hiperaktvite bozukluğu) ve bipolar bozukluk tanısı konuldu. Bu rahatsızlıklar hayatını olumsuz yönde etkilese de bu kadar aktif olması kariyerinde başarı getirmiş olmalı.

VINCENT VAN GOGH

Hollandalı ünlü ressamın bazı resim ve eskizleri dünyanın en pahalı eserleri arasında yer alır. Çoğumuz onu kulağını kesmesiyle tanıyoruz. Özellikle hayatının son iki yılında ciddileşen akıl hastalığı için 30'dan fazla teşhis konulmuştur. Bunlardan birkaçı şizofreni, bipolar bozukluk, frengi ve boya zehirlenmesidir. Yıldızlı Gece olarak bilinen en meşhur eserini de akıl hastanesindeyken çizmiştir. 1890 yılında kendini tabanca ile göğsünden vurarak hayatına son verdi.

BRITNEY SPEARS

Küçük yaşta şöhreti yakalayan isimlerden bir tanesi Britney Spears. Yaptığı evliliğin yürümemesi ile beraber boşanan Britney magazinde uygunsuz davranışları ile gündeme oturdu. Hatta bir mağazanın kabininde sevgilisiyle uygunsuz bir şekilde yakalandı. Kendisine bipolar bozukluk teşhisi konan Britney tedavi görmeye başladı. Bipolar bozukluğun belirtilerinde sekse olan aşırı ilgi de yer alıyor.