AYRILIK SONRASI DEPRESYONLA MÜCADELE

Özellikle uzun süre devam eden ilişkilerin sona ermesi bireylerin depresif davranışlar sergilemesine sebep olabilir. İlişki sonrası yaşanan bu depresyonda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bazı ipuçlarını derledik.

1. BU SÜRECİN ZAMAN ALACAĞINI BİLİN

Özellikle uzun süre devam etmiş bir ilişkiniz sonlanmışsa içinde bulunduğunuz durum zorlayıcı olacak ve muhtemelen etkileri de uzun sürecektir. Bu doğrultuda kendinizi toparlamak için ihtiyaç duyduğunuz zamanı kendinize ayırın.

2. HİSSETTİKLERİNİZİN NORMAL OLDUĞUNU ANLAYIN VE ONLARI AÇIĞA ÇIKARMAKTAN KORKMAYIN

Eğer ağlamaya ihtiyacınız varsa ağlayın. Gerekirse oturun tüm peçete kutusunu bitirinceye kadar ağlayın ama eninde sonunda bu duruma dur demek için toparlanıp hayatınıza devam edeceksiniz. Şu an bana inanmıyor olabilirsiniz ama öyle olacak.

3. ONU HATIRLATAN VE GÖRMEKTEN HOŞNUT OLMADIĞINIZ EŞYALARI UZAKLAŞTIRIN

Onu size hatırlatan her şeyi (fotoğraf, hediye vb.) bir kutuya koyun ve bu kutuyu sizden uzak (dolap üstü ulaşılması zor bir yer) bir yere yerleştirin. Eşyaları çöpe atmayın. İleride bundan pişman olabilirsiniz. Sadece sizden uzaklaştırın ve tekrar tekrar eskileri inceleyip kurcalamaktan vazgeçin.

4. RUTİN BİR HAYAT TUTTURMAYA ÇALIŞIN

İlk başta zor olacak ama düzenli yemek ve uyku için kendinizi zorlamalısınız. Bu düzeni oturtmak da zaman alacaktır ama aksi takdirde fiziksel sağlığınıza da zarar vermeye ve iyi kararlar alamamaya başlayabilirsiniz.

5. ZİHNİNİZİ BOŞALTMAYA ÇALIŞIN

Dışarı çıkın ve yapmaktan hoşlandığınız şeyleri yapın. Her zaman yapmaktan hoşlandığınız hobileriniz gibi. Bir şeyler yapmak için kendinizi zorladığınızdan emin olun. Eninde sonunda bu aktiviteler size keyif vermeye başlayacaktır tekrar.

6. HALEN HAYATINIZDA OLAN İNSANLARLA GÜZEL ZAMAN GEÇİRİN

Bu süreç içerisinde arkadaşlarınız ve ailenizle çokça zaman geçirin. Onlar size doğal bir destek sistemi sağlayacaktır. Ne süredir bu insanlara gerekli zamanı ayıramıyorsunuz? Eğer ilişkiniz uzun süreli ve çok sıkıysa aile ve arkadaşlarınızı ihmal etmiş olabilirsiniz. Şimdi onlarla kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmenin tam zamanı.

  • Aile ve arkadaşlarınızın durumu bildiğinden emin olun. Bu süreçte size destek sağlamaları için onlardan yardım talep edin.

7. İLİŞKİNİZİN BİTTİĞİNİ KABUL EDİN

İlişkinizin bir sebep için başladığını ve devam ettiğini hatırlayın. Hiçbir şey hayatınızdan .alınmadı. Muhtemelen bir sonraki ilişkinize taşıyacağınız çok önemli ve değerli bilgiler edindiniz. Ya da içinde bulunduğunuz durum şimdiki ilişkiniz için bir aradır ve bu ilişki bir süre sonra tekrar devam edecektir. Bu devam süreci için de elde ettiğiniz bilgileri kullanabilirsiniz.