ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞININ ÜSTESİNDEN NASIL GELİNİR?

PROBLEMİN FARKINA VARIN

Bir bağımlılığı bırakmak için öncelikle o bağımlılığın hayatınıza verdiği zararın farkında olmak gerekir. Eğer bağımlılığın size ve çevreye bir zararı olduğunu düşünmüyorsanız, vaz geçmek için de çabalamazsınız. Aşağıdaki maddeler sizin için de geçerliyse alışveriş bağımlılığınız olabilir.

  • Yalnız, sinirli veya gergin olduğunuzda alışveriş yapıyorsanız
  • Yaptığınız alışverişlerin sonucunda etrafınızdakiler ne kadar aşırıya kaçtığınız hakkında sizinle tartışıyorsa
  • Kredi kartınız olmadığı zaman kendinizi kötü hissediyorsanız
  • Çoğu zaman nakit ödemek yerine kredi kartı kullanmayı tercih ediyorsanız
  • Alışveriş yaptığınızda kendinizi tarif edilmez bir mutluluk içinde hissediyorsanız
  • Aşırı harcamalarınız sonucunda kendinizi kötü hissedip utanç duyuyorsanız
  • Aldığınız ürünlerin fiyatları ve çok harcamadığınız hakkında yalan söylüyorsanız
  • Parayla ilgili takıntılı düşünceleriniz varsa

Zamanınızın çoğunu yatırmanız gereken faturaları düşünerek paranızı nasıl idare edeceğinizi hesaplayarak geçiriyorsanız alışveriş yapmaya dur demenibn tam zamanı!

HARCAMALARINIZI KAYDEDİN

Harcamalarınızın size ve çevrenize zarar verdiğini kabul ettiğiniz noktada ikinci aşamaya geçmeye hazırsıznızdır. Artık telefonlara da indirilebilen birçok muhasebe programı ile harcamalarınızın hesabını tutabilirsiniz. Alışverişi nasıl yaptığınızı da kaydetmeyi unutmayın. Nakit mi harcadınız yoksa kredi kartı ile mi? Her harcamanızı anında kaydedin. Gün sonunda ne kadar harcadığınıza bakın. Ardından 1 haftada ne kadar harcadığınıza bakın. Ay sonunda yaptığınız harcamalara göz attığınızda aslında gerekli olmayan ve sizi zor duruma sokan birçok harcama yapmış olduğunuzu göreceksiniz. Bu yüzden kendinize aylık bir limit koymak işinizi kolaylaştıracaktır. Bir alışveriş bağımlısı olarak bir anda alışverişi bırakmak kolay olmayacaktır. Ancak zevk için aldığınız ürünlerin ne kadar gerekli olduğunu düşünün ve harcama limitinizi düşünün.

ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞINIZI TANIMLAYIN

Birçok kişi alışveriş bağımlısı olabilir ama herkesin alışveriş yapma nedeni ve şekli birbirinden farklıdır. Kendinizi alışveriş bağımlılığından kurtarmak istiyorsanız, neden alışveriş yaptığınızı tanımlamanız yararlı olacaktır. Siz aşağıdakilerden hangisisiniz?

Duygusal stresten dolayı kendini alışveriş yaparak iyilştirmeye çalışan kişi

En iyi ürünün peşinde olan kişi

Pahalı markaları takip eden ve gösterişli ürünleri almayı seven kişi

İndirime girmiş ürünleri takip eden ve satın alan kişi

Aldıkları ürünü sürekli iade edip yenisini alan kişi

Aynı ürünün farklı renklerinden alıp koleksiyon yapan kişi

AŞIRI HARCAMA YAPMAK DUYGUSAL SONUÇLARA NEDEN OLUR

Alışveriş çoğu insanda mutluluk duygusunun oluşmasını sağlar. Ancak bu mutluluk çok hızlı gelir ve söner. Alışveriş geçici bir terapi şeklidir. Olumlu duyguların oluşması için yapılır, kötü bir şekilde biter. Sonucunda gelen pişmanlık ve ödenmesi gereken faturalar bu mutluluğu kısa sürede sonlandırır. Alışverişin verdiği hissi bir daha yaşamak için tekrar tekrar alışveriş yaparsınız ama sonuç hep aynıdır. Bir karar vermeniz gerekiyor; bir anlık bir mutluluk için alışveriş yapmayı sürdürmeli miyim yoksa uzun süreli bir mutluluk mu istiyorum?

Eğer kendinize yardım edebilecek gücü bulamıyorsanız uzman bir terapist ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Kaynak: http://www.wikihow.com/Cut-Down-Your-Shopping-Addiction